Libya’da sel felaketi: Darna öncesi ve sonrası

Leila

Global Mod
Global Mod
Libya’daki selden sonra ölümlerin sayısı ciddi oranda artabilir. Liman kenti Darna’daki durum özellikle korkunç. “Çok yüksek sayıda kurban bekliyoruz. Belediye Başkanı Abdel-Moneim al-Gheithy, Arap televizyon kanalı Al Arabiya’ya yaptığı açıklamada, Darna şehrinin tahrip edilen bölgelerine bakılırsa 18.000 ila 20.000 ölü olabileceğini söylüyor.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Uydu görüntülerinin analizine göre, depremden en çok etkilenen liman kenti Darna’nın üçte birinin yok olduğu görülüyor. Sel nedeniyle 2 bin 200’den fazla binanın yıkıldığı ya da etkilendiği sanılıyor. Birçok yol yıkıldığı için yerel yetkililer, yardım ulaştırmak ve yaralıları tahliye etmek için bir iskele kurulmasını savundu. Bazı bölgelerde vatandaşlar hala çatılarda kurtarılmayı bekliyordu.

Thomas Claes, Almanya editoryal ağı (Haberler) ile yaptığı röportajda “Durum son derece felaket olmaya devam ediyor” dedi. Friedrich Ebert Vakfı’nın Libya bölge ofisinin direktörüdür. “Sahada neredeyse hiç kurtarma ekibi veya yetkili temsilcisi yok. Yardımların çoğu bölgedeki diğer şehirlerden gelen insanlar tarafından sağlanıyor.” Şu anda yardımcılar çoğunlukla cesetleri almakla meşgul. “Deniz kıyısındaki sahile vurmuş ya da şehirdeki molozların arasında bulunmuş daha fazla ölü insan bulmaya devam ediyorlar.”

Libya: Uydu görüntüleri Darna’daki yıkımı gösteriyor

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC), yıkıcı sel felaketinin ardından çok uzun bir toparlanma süreci bekliyor. ICRC’nin Libya heyeti başkanı Yann Fridez Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Yerel halkın bu devasa düzeydeki yıkımdan kurtulması aylar, belki de yıllar alacak” dedi.

“Bu felaket şiddetli ve acımasızdı. Yedi metre yüksekliğindeki bir dalga, binaları tahrip etti ve altyapıyı denize sürükledi” dedi Fridez, özellikle ağır darbe alan liman kenti Darna’daki olaylar hakkında. Şimdi aile üyeleri kayıp ve “cesetler kıyıya geri sürükleniyor.” Darna şu anda “muazzam bir psikolojik travma” ile karşı karşıya.

Claes, Haberler’ye şehirdeki tüm arzın çöktüğünü bildirdi. “Bölgenin tamamındaki telefon şebekesi, elektrik şebekesi ve yollar aşınamaz durumda.” Komşu kasabalardan gelen kurtarma ekipleri ve malzeme konvoyları Darna’ya güçlükle ulaşabiliyor.

Darna dışında etkilenen ve şu ana kadar hiçbir kurtarma ekibinin ulaşamadığı alanlar da var.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Avrupa Birliği şimdi Libya’ya daha fazla yardım organize etti. AB sivil koruma mekanizmasının bir parçası olarak Fransa 53 kişilik bir sağlık ekibi gönderiyor, İtalya diğer şeylerin yanı sıra enkaz temizleme araçları, tekneli dalış ekipleri ve arama kurtarma helikopterleri gönderiyor ve Hollanda BT, lojistik desteği sağlıyor Perşembe günü Brüksel’de Lenarcic’in kriz yönetiminden sorumlu olan Komisyon Üyesi Janez, haritalama uzmanlarının da bulunduğunu söyledi.

AB Çarşamba günü sivil koruma mekanizmasını devreye soktu. Bireysel AB devletlerinden gelen yardım tekliflerini koordine eder. Almanya, Romanya ve Finlandiya zaten yardım çağrısında bulunmuştu. AB ayrıca Çarşamba günü toplam 500.000 avro tutarındaki ilk insani yardım fonunu da yayınladı.

Lenarcic, AB insani yardım uzmanlarının diğer ihtiyaçları hızlı bir şekilde belirlemek için sahada görevlendirileceğini de sözlerine ekledi. AB Acil Durum Müdahale Koordinasyon Merkezi daha fazla yardım teklifini koordine etmeye hazırdır.

Kurtarma ekipleri kazadan sonraki günlerde enkaz altında hayatta kalanları aramaya devam etti. Ancak insanları canlı bulma umudu her geçen saat azalıyor. Kurtarılan kurbanlar toplu mezarlardaki ceset torbalarına gömüldü. Uluslararası Göç Örgütü’ne (IOM) göre, yalnızca Darna’da 30.000’den fazla kişi evsiz kaldı, 10.000 kişi Pazartesi gününden bu yana kayıp, ancak o zamandan bu yana kaçının ölü veya canlı bulunduğu belli değil.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

BM acil yardım koordinatörü Martin Griffiths şunları söyledi: “Bütün mahalleler haritadan kayboldu.” Durum “şok edici ve yürek parçalayıcı”.

Libya, biri doğuda, diğeri batıda olmak üzere rakip hükümetler tarafından bölünmüş durumda ve bu da altyapının yaygın şekilde ihmal edilmesine yol açıyor. Yerel basında çıkan haberlere göre, Darna’nın dışında patlayan barajlar 1970’lerde inşa edildi ve yıllardır bakımı yapılmadı.

Ajans malzemesi ile