“Kamyon şoförüne üzüldüm”

Leila

Global Mod
Global Mod
Son Nesil Protestosunda Şiddet

Hit iklim aktivisti: “Kamyon şoförüne sempati duyuyorum”

Stralsund’daki son kuşağın eylemi Çarşamba günü tırmandı. Bir yol ablukası sırasında bir kamyon şoförü soğukkanlılığını kaybederek iki iklim aktivistine saldırdı.

© Kaynak: Philip Schulz

makaleyi dinle • 2 dakika

Stralsund’da son nesil barikat sırasında, bir iklim aktivistine kasten bir kamyon çarptı. Sürücü hakkında adli soruşturma yürütülüyor ve sürücü ehliyetinden vazgeçmek zorunda kaldı. Şimdi iklim aktivisti olay hakkında yorum yapıyor. Her şeyden önce kamyon şoförüne sempati duyuyor.

Stralsund’daki son kuşağın eylemi Çarşamba günü tırmandı. Bir barikat sırasında, bir kamyon şoförü soğukkanlılığını kaybetti ve kamyonuyla kasıtlı olarak bir göstericiye çarptı. Aktivist caddenin karşısına birkaç metre itildi, ancak zarar görmedi. Şimdi ise olayla ilgili ilk kez yorum yaptı. Adı Lukas Meyer olan olaydan etkilenen kişi “T-Online”a “Kamyon şoförüne sempati duyuyorum” dedi. “Çünkü bu yüzden hayatında inanılmaz bir miktar kaybetti.”

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Saldırgan tır şoförü, suçun ardından ehliyetinden vazgeçmek zorunda kaldı ve işini kaybetti. Polis onu araştırıyor. İklim aktivisti hiçbir şey bildirmedi, diye açıklıyor.

Ancak Son Nesil aktivisti şunları da söylüyor: “Bu şekilde hareket etmek kendi kararıydı. Bunun olmamasını onun için isterdim.” Meyer, tehlikeli olaya rağmen başsağlığı dilemek istediğini söyledi. Eylemci, olaydan sonra yolları kapatmaya devam etmeyi planlıyor. “Gelecekten çok daha fazla korkuyorum. İklim krizi şimdiden aşırı boyutlara ulaştı.”

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Buschmann: “Polis suçluların icabına bakar”

Olay, geçen hafta ulusal dikkatleri üzerine çekti. Federal Adalet Bakanı Marco Buschmann (FDP) da Twitter’da yorum yaptı: “Birçok insanın ‘son neslin’ eylemlerinden rahatsız olduğunu anlayabiliyorum,” diye yazdı Buschmann, “yine de kimsenin engelleyicilere karşı güç kullanma hakkı yok. ” Polis “suçlularla” ilgilenir, diye uyardı.

Son zamanlarda, son nesil iklim aktivistlerine yönelik şiddetli saldırı raporları arttı. Sadece Cuma günü Bottrop’ta bir kadın bir aktivisti saçından tutarak sokaktan çekti. Birkaç hafta önce Nürnberg’de bir adam bir iklim aktivistine tekmelerle saldırdı.

Haberler/hidr