Johnson Bir Sonraki Büyük Siyasi Tehdide Hedef Aldı: İngiltere’de Yükselen Fiyatlar

Bakec

Member
LONDRA — Downing Caddesi’ndeki sokağa çıkma yasağı partileriyle ilgili yeni ifşaatlara rağmen işi görünüşte güvencede, Başbakan Boris Johnson Perşembe günü siyasi geleceğine yönelik başka bir büyük tehditle yüzleşmek için harekete geçti: bir nesildeki İngiliz gelirlerindeki en kötü baskı.

Muhalefetteki İşçi Partisi tarafından savunulan bir politikayı benimseyen hükümet, tüm İngiliz hane halkına, özellikle de gaz ve elektrik faturalarını artırmak için en çok mücadele edenlere yardım etmek için milyarlarca sterlin değerinde yeni ve daha cömert bir yardım paketi sözü verdi.

Müdahalenin ölçeği, Muhafazakar Parti kamuoyu yoklamalarında geride kalırken, enflasyon çift hanelere doğru yükselirken ve İngiliz ekonomisi bir resesyonun eşiğinde sallanırken, Bay Johnson’ın hâlâ karşı karşıya olduğu olumsuz rüzgarların altını çizdi.

Eleştirmenler, Bay Johnson’ı, aylardır kariyerini sona erdirmekle tehdit eden “Partygate” skandalından dikkatleri başka yöne çekmek için yeni duyurusunu aceleyle yapmakla suçladı.


Bu utanç verici destan, uzun zamandır beklenen bir iç raporun yayınlanmasıyla Çarşamba günü doruğa ulaştı, fotoğraflarla tamamlandı ve alkolle çalışan karaoke partilerinin utanç verici ayrıntılarıyla doluydu.

Perşembe günü Downing Street, partilerin yapıldığını inkar ederek yanıltıcı gazeteciler için özür diledi ve üç Muhafazakar milletvekili daha Bay Johnson’ı istifaya çağırdı. Milletvekillerinden David Simmonds yaptığı açıklamada, “hükümet ve politikalarımız kamuoyunun güvenini kazanırken, başbakan öyle değil” dedi.

Meslektaşı John Baron, Bay Johnson’ın Downing Street’teki partiler hakkında bildikleri konusunda Parlamento’yu yanlış yönlendirdiğini reddetmesinin “basitçe inandırıcı olmadığını” söyledi ve bir başka Muhafazakar milletvekili Stephen Hammond şöyle bir açıklama yaptı: “Başlangıçta tutarlı bir şekilde söyledim. Savunmasızı savunamam ve savunmayacağım.”

Şu anda Bay Johnson’ın istifasını alenen talep eden milletvekillerinin sayısı şu anda yaklaşık 20 iken, Bay Johnson’a yönelik bir güvensizlik oylamasını tetiklemek için toplam 54’ünün kıdemli bir meslektaşına mektup yazması gerekecek.

Göstericiler, Nisan ayında Downing Street 10’un girişinin dışında, Bay Johnson ve Maliye Bakanı Rishi Sunak’ın istifasını isteyen pankartlar tutuyor. Kredi… Tolga Akmen/Agence France-Presse — Getty Images

Ve birçok Muhafazakar milletvekili Çarşamba günü Bay Johnson’ı “Partygate” skandalı konusunda Parlamento’da alenen desteklemek konusunda isteksiz görünse de, şimdiye kadar onu kovmak istemiyor gibi görünüyorlar.


Siyaset Profesörü Tim Bale, “Sonuçta, onu savunmak istemeyen Parlamento üyelerinin sayısı önemsiz, önemli olan onu mahkum etmeye istekli olanların sayısı – ve bunlardan yeterince yok” dedi. Londra Queen Mary Üniversitesi.

Dikkatlerinin bir kısmı, özellikle önde gelen rakiplerden biri olan Maliye Bakanı Rishi Sunak’ın popülaritesinin, karısının vergi düzenlemeleri üzerindeki öfkeyi takiben son aylarda düştüğü göz önüne alındığında, bariz bir halef olmamasıdır.

Ancak Bay Johnson, aynı zamanda, kopyalanması zor olacak bir politik marka da yarattı.

2019 genel seçimlerinde, popülist Brexit yanlısı kampanyasıyla, İngiltere’nin kuzeyindeki ve ortasındaki – geleneksel olarak İşçi Partisi’ni destekleyen bölgelerdeki – “kırmızı duvar” bölgelerinde birçok seçmen kazandı.

Hükümette Bay Johnson, göçmenlik gibi bölücü meseleler hakkında sert konuştu; örneğin, Fransa’dan küçük teknelerle gelenler de dahil olmak üzere sığınmacıların taleplerini işleme koymaları için Ruanda’ya gönderme planlarının ana hatlarını çizdi. Ancak aynı zamanda, mali disiplinle övünen Muhafazakar Parti’nin ideolojik tahılına karşı kamu harcamalarını ve vergileri artırdı.

Milletvekilleri bu politika karışımını korumak ve 2019 genel seçimlerinde topladıkları seçmen koalisyonunu korumak istiyorsa seçenekleri sınırlıdır. Profesör Bale, “Boris Johnson’dan başka kimin üstesinden gelebileceğini görmek zor,” dedi.

Ancak bu, 2024’ün sonunda yapılması gereken, ancak gelecek yıl gelebilecek bir sonraki seçimden önce başbakanı korumak için yeterli olmayabilir.


“Partygate” destanı henüz bitmedi çünkü milletvekillerinden oluşan bir komite, Bay Johnson’ın Downing Caddesi’ndeki kilitlenme toplantıları hakkında bildikleri konusunda Parlamentoyu kasten yanıltıp yanıltmadığını araştırıyor. Avam Kamarası’na yalan söylemek İngiltere’de bir istifa meselesi olarak kabul ediliyor.

Downing Street partileriyle ilgili haberler, bazen ölen akrabalarını ziyaret etmelerini engelleyen kurallara uyan birçok İngiliz’i öfkelendirdi ve bu, Bay Johnson’ın kişisel puanlarını, özellikle de ona olan güven düzeylerini takip etmelerini büyük ölçüde etkiledi.

İngiltere Bankası Londra’da. Banka, İngiltere’nin resesyona girebileceği endişeleri üzerine faiz oranlarındaki artışı yavaşlatmayı düşünüyor. Kredi… Andy Rain/EPA, Shutterstock aracılığıyla

Britanyalılar yüksek enflasyonun ve artan faiz oranlarının etkilerini hissederken Muhafazakarlar, bu ayın başlarında yapılan kamuoyu yoklamalarında ve yerel seçimlerde yerel belediyelerde yaklaşık 500 sandalye kaybettiler.

Perşembe günü geçim yardımının maliyetine ilişkin duyuru, bu desteğin bir kısmını geri almak için tasarlandı, ancak aynı zamanda hükümet tarafından tersine çevrildiğini de temsil ediyor çünkü enerji şirketi kârları üzerinde beklenmedik bir vergi yoluyla fon topluyor.

Bu politika aylarca bakanlar tarafından reddedildi ve Bay Sunak’ın planının başka bir adı olsa da – “geçici hedefli bir enerji karı vergisi” – bu, Muhafazakar milletvekillerinin yakın zamanda karşı oy kullanmalarının emredildiği İşçi Partisi tekliflerinden yalnızca ayrıntılı olarak farklıydı.

Önümüzdeki sorunları kabul eden Sunak, “Karşılaştığımız yüksek enflasyon için en yüksek bedeli ödeyenlere yardım etmek için ortak bir sorumluluk olduğunu” söyledi.


Ancak önümüzdeki ay, Muhafazakar milletvekillerinin utanç içinde istifaya zorlandığı ülkenin iki bölgesinde seçimler yapıldığında hükümet için daha da kötüsü gelebilir. 2019’da Muhafazakar Parti’den Imran Ahmad Khan’ın seçildiği İngiltere’nin kuzeyindeki Wakefield’de İşçi Partisi kazanmayı umut edecek.

Muhafazakarlar, milletvekilleri Neil Parish’in Parlamento’da pornografi izlediğini kabul ettikten sonra istifa ettiği İngiltere’nin güneyindeki Tiverton ve Honiton gibi diğer bölgede çok daha büyük bir çoğunluğa sahipler. Burada merkezci Liberal Demokratlar kazanç elde etmek için iyi bir konumdalar.

Muhafazakarlar ve İşçi Partisi’ne karşı yapılacak bu seçimler, kamuoyu yoklamaları liderliğini pekiştirirse, Bay Johnson’ın milletvekilleri, kendi yeniden seçilme umutlarının kasvetli olduğunu hesaplayabilirler. Ve bir sonraki seçimde yenilgi belirirse, daha fazlası zar atmak ve skandala eğilimli liderlerini ortadan kaldırmak isteyecektir.

Profesör Bale, “Gerçekten önemli olan tek ölçü, Muhafazakarların kamuoyu yoklaması derecelendirmesidir” dedi.
 
Üst