İstanbul’da e-spor buluşması

Hasan

Member
İSTANBUL (İGFA) – İstanbul, bu yıl ikincisi düzenlenen Küresel Espor Oyunları’na (GEG) konut sahipliği yaptı. İBB Spor İstanbul ve Türkiye Espor Federasyonu (TESFED) tarafınca desteklenen milletlerarası GEG22 tertibi, 15-17 Aralık 2022 tarihleri içinde, Hilton İstanbul Bomonti Otel ve Konferans Merkezi’nde gerçekleştirildi. Küresel Espor Federasyonu’nun en kıymetli aktifliği olan; spor, teknoloji, cümbüş ve kültür içinde köprü kurmayı amaçlayan tertip, 65 farklı ülke ve bölgeden 300’den çok Esporcunun iştirakiyle düzenlendi. Birbirinden renkli imajlara sahne olan GEG22, ulaşılan ülke ve sportmen sayısı bakımından 2021’de Singapur’da düzenlenen GEG’in iki katından fazla sporcuyu bir ortaya getirdi. Esporcular, İstanbul’daki dünya finallerinde, canlı seyirci ve hayli kanallı yayın önünde yarıştı.

OYUNLARI DENEYİMLEDİ, SORULARI YANITLADI

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu da milletlerarası aktifliği ziyaret ederek, Esporcuların rekabetlerine ve heyecanlarına ortak oldu. Spor İstanbul Genel Müdürü Renay Onur da ziyareti sırasında İmamoğlu’na eşlik etti. Kimi oyunları deneyimleme bahtı da bulan İmamoğlu, yerli ve yabanca iştirakçilerin ağır ilgisiyle karşılaştı. Esporcular ve iştirakçilerle anı fotoğrafları çektiren İmamoğlu, yabancı gazetecilerin hususla ilgili sorularını da aktiflik alanında yanıtladı. İstanbul’un dünyada ikinci GEGl Oyunları’na mesken sahipliği yapmasının kendileri için gurur verici olduğunu belirten İmamoğlu, “İstanbul, 16 milyon nüfusu olan bir kent. Tahminen de dünyada en genç nüfus ortalamasına sahip bir kent. Gençliğin bu kadar ilgili olduğu bir alanı, bizim konut sahipliğimizde yönetmek ve bir ortada olmak, olağan olarak ki kentimizi ve beni çok keyifli etti” dedi.

“İSTANBUL BULUŞTURMAYA DEVAM EDİYOR”

İstanbul’un dünyanın buluşma noktası olduğuna dikkat çeken İmamoğlu, “Dünyanın, yeni periyodun spor alışkanlığıyla birlikte İstanbul’da buluşması, geçmişten bugüne, doğuyla batının buluşması ya da öteki türlü biroldukça hissin bir ortaya geldiği kent olması, bizim açımızdan değerli. Ayrıyeten 2036 Olimpiyat Oyunları’na aday olan İstanbul’un bu biçimdesi bir adıma da mesken sahipliği yapması, bizi bu istikametiyle de heyecanlandıran tarafı oldu. Buluşturmaya devam ediyor İstanbul” diye konuştu. İmamoğlu, kendisinin dijital oyunlarla ortasının nasıl olduğu tarafındaki soruya ise, “Benim üç çocuğum var. Yaşları büyük; 25, 17 ve 11. Periyot devir onlar kapanıp birtakım oyunlar oynuyorlar. Denedim; başarılı olamadım. Konsantre olamadım. Üç çocuğun yanında başarısız bir baba olmaya dayanamadım. bir süre daha sonra bırakmak zorunda kaldım lakin keyifle izliyorum onların heyecanını. Farklı oyunlar oynuyorlar. Ben de izliyorum onları. Sanırım onların oyunu bu. Biz de düzgün izleyicileri olmaya devam edeceğiz. Şimdilik oyuncu olmaya niyetim yok” karşılığını verdi.