İl Meclisi, bakteri içermeyen fasulye tohumları elde etmek için 36.000 Euro’luk bir anlaşma imzaladı

GuzzeL

Global Mod
Global Mod
León İl Meclisi, Alubia de León’un PGI’si ile toplam 36.000 Euro tutarında üç yıllık bir anlaşma imzaladı. Amaç, Leon’daki üretimi önemli ölçüde etkileyen yağ bakterilerinden (Pseudomonas syringae) temiz fasulye tohumları elde etmektir. Önemli bir anda ildeki bu mahsulün alanını bir kez daha artırma dürtüsü.

Matías Llorente’nin anlaşmanın imzalanmasında belirttiği gibi “22.000 hektara ulaştı ve baklagillerin yeni OTP karşısında önemli olacağını anlıyoruz” olmasına rağmen, şu anda Leon’da 4.249 hektarlık bir fasulye mahsulü var.

Fasulye, sadece OTP’den gelen yardım nedeniyle değil, gelecek için bir mahsul olarak görülüyor. Llorente, bu bakliyatın vegan menülerdeki öneminin yanı sıra Avrupa Birliği’nin bu konuda verdiği desteğin altını çizdi. Llorente düzenlediği basın toplantısında, “AB baklagil protein sorununu artırmak için yaşlılara yardım verecek.”

anlaşmanın amacı

Sorun ürüne saldıran bakteriler ve onu iyileştirmek için bu anlaşma imzalandı. Apolinar Castellanos, “Ana nedenlerden biri, yağdaki bakteriler gibi hastalıklar, birçok tarlada toprakta bakteri var ve sahip olduğumuz tohumlar da enfekte oldu, bu durumlarda üretim boşa gidiyor” dedi. PGI Alubia de Leon.

Projenin amacı kaliteli tohum elde etmek ve bunun için “iki yıldır bakir tarlalarda fasulye yetiştiriyoruz.” “Buçuk kilo” partilerle başlayan bazı çalışmalar “Bu yıl 10 bin kilo tohumluk üretimimiz var ama hazırlık aşamasındayız ve önümüzdeki kampanyaya 8 bin kilo tohum kalabileceğine inanıyoruz” dedi.

PGI, ürünü savunmaya devam ediyor ve çiftçiler ve İl Meclisi desteklerini ve bağlılıklarını gösteriyor, ancak Itasil’den yağdaki bakterilere karşı mücadelede işbirliği yapmasını da istediler.