İklim aktivisti Jeschke, duruşma sırasında masaya yapışıyor

Leila

Global Mod
Global Mod
Masa ile binadan çıkarıldı

İklim aktivisti Henning Jeschke, duruşma sırasında mahkeme salonunda kendini sopayla vurdu

İklim aktivisti Henning Jeschke, Tiergarten bölge mahkemesinin bir odasında bir masaya yapışık halde oturuyor.

© Kaynak: Anne Baum/-/dpa

İklim aktivisti Henning Jeschke, mahkeme salonunda kendini bir masaya yapıştırıyor. 23 yaşındaki süreç sırasında “Sıkıştım. Bunu yapmak zorundayım çünkü bir iklim acil durumu hakkında konuşmamız gerekiyor” diyor. Eylem sırasında kendini filme alıyor.

Berlin. Süreç, iklim aktivisti Henning Jeschke’nin de katıldığı söylenen barikatlarla ilgili. Last Generation grubunun kurucu üyesi, Berlin’deki Tiergarten bölge mahkemesi önündeki davayı başka bir eylem için kullandı: Sürecin ortasında, Greifswald’dan 23 yaşındaki bir çocuk ayağa fırladı ve kendini bir masaya yapıştırdı. Jeschke kendini filme alırken “Sıkıştım. Bunu yapmak zorundayım çünkü bir iklim acil durumu hakkında konuşmamız gerekiyor” diye bağırdı. “Üzgünüm. Bunu yapmak zorundayım.”

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Yargıç, mahkeme görevlilerini uyarmak için önce duruşmayı kısa bir süre durdurdu. Ancak, Jeschke sözünü kesmeye devam ettiği için yargıç sonunda 23 yaşındaki çocuğu sürecin dışında bıraktı. Adli yetkililer, Jeschke’nin yapıştırıldığı masayı adliyenin bir bekleme odasına taşıdı. İklim aktivisti bekleme odasında şöyle dedi: “Yargıç iklim acil durumuyla ilgilenmeli.” Adamı masanın üzerinden kurtarmak için polis ve sağlık ekipleri çağrıldı. Ancak iklim aktivisti reddetti.

Önerilen Haber Amaçlı İçerik

Bu noktada harici içerik bulacaksınız Twitter, Inc., makaleyi tamamlayan. Tek tıkla görüntüleyebilirsiniz.

Harici içeriği göster

Harici içeriğin bana gösterilmesine izin veriyorum. Bu, kişisel verilerin üçüncü taraf platformlara iletilmesini sağlar. Bununla ilgili daha fazla bilgi gizlilik bildirimleri.

Son nesil grup, Berlin’de bir iklim açlık grevinden sonra oluşturuldu ve iklimi korumak için daha fazla önlem alınması çağrısında bulunuyor. 2022’nin başından bu yana, Berlin odak noktası olmak üzere birçok şehirde otoyol çıkışlarını ve diğer yolları defalarca kapattı.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Elleri masaya bantlanmış halde binadan çıkarıldı

Mahkeme sözcüsü Lisa Jani’nin söylediğine göre, Jeschke nihayet Perşembe günü eli masaya yapıştırılmış halde binadan çıkarıldı. Yetkililer daha önce ceketini giymesine yardım etmişti. En son, 23 yaşındaki bir otobüs durağında, yaklaşık 1.20 metre genişliğindeki masa da dahil olmak üzere eşlik edildi. “Masa olmadan da yapabiliriz. Sözcü Jani, “Önemli olan ana duruşmaya devam edilebilmesiydi” dedi. Jeschke Perşembe günü evden yasaklanmıştı.

Bu arada duruşma salonda devam etti. Ancak en sonunda sözünü kesti. Duruşmaya 9 Mart’ta devam edilecek.

Jeschke eylem sırasında kendini filme aldı

Süreç, Son Nesil grubunun Mart ve Haziran 2022 arasında katıldığı ve kendisinin de katıldığı söylenen çeşitli eylemlerini içeriyor. Berlin’deki savcılık, Jeschke’yi zorlama, kolluk kuvvetlerine direnme ve karayolu trafiğine tehlikeli müdahale ile suçluyor. İklim aktivistine para cezası ödemesi için cezai emirler verildi. İtiraz ettiği için mahkemeye geldi. Perşembe günü bir devam tarihiydi.

Jeschke eylem sırasında kendini filme aldı. Last Generation grubu, kısa bir süre sonra Twitter’da bir video yayınladı. Grup, yargıcın olası bir önyargısından bahsetti. Geçen yılın sonunda “mahkemenin dahili sohbetlerinde savcılıktan şablonlar paylaştı – muhtemelen diğer yargıçlar için bir “mahkumiyet yardımı” olarak” dedi. Ancak, önyargı nedeniyle ret başvurusu başarısız oldu.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Mahkeme sözcüsü Jani, hakimin meslektaşlarına olayların ele alınmasıyla ilgili savcının notunu içeren bir e-posta ilettiğini açıkladı. Bu, yönetiminin bir parçası olduğu için işinin bir parçası.

Haberler