Hannover: Erna Brosig 113 yaşında

Leila

Global Mod
Global Mod
Hannover. Doğduğunda Almanya'nın hâlâ bir imparatoru vardı. Birinci Dünya Savaşı hâlâ uzak bir gelecekteydi. Ve Yeni Belediye Binası hala bir inşaat alanıydı. Erna Brosig sessizce şöyle diyor: “Yaşadığım her şeyi yazsaydım çok uzun bir kitap olurdu.” Yaşlı kadın tekerlekli sandalyede rahat bir şekilde oturuyor ve memnun bir şekilde gülümsüyor.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Kıdemli kız 15 Ocak 1911'de doğdu. Artık 113. yaş gününü kutlayabilirdi. Daha önceki kutlamalarda ileri gelenler ve basın mensupları onu tebrik etmek için ulaşmıştı. Kendisi de 79 yaşında olan oğlu Lutz-Peter Brosig, “Artık çok küçük bir çevrede, fazla tantana olmadan kutlama yapıyoruz” diyor. “Bu heyecan onun için çok fazla olurdu.”

“15 Ocak 1911'de doğdu”: Kızlık soyadı Kunze olan Erna Ida Meta Brosig'in aile kayıtlarından bir sayfa.

“15 Ocak 1911'de doğdu”: Kızlık soyadı Kunze olan Erna Ida Meta Brosig'in aile kayıtlarından bir sayfa.

© Kaynak: Simon Benne

Beş yıldır yaşadığı Döhren'deki Ansgarhaus Ekümenik Yaşlılar Merkezi'nde doğum gününde onu ziyaret etmek istiyor. Daha sonra oradaki personelle yıldönümünü kutlayan kadına kadeh kaldırmak için yanında pasta ve şampanya getirir. Ve annesine ahududu: “Bu onun en sevdiği yiyecek, hiç yokmuş gibi temizliyor.”

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

94 yıl önceki düğün

Erna Brosig, Ansgarhaus'taki hemşireler ve diğer yaşlılar arasında çok popüler: Bir oda arkadaşı, “120 yaşına kadar yaşayacağına kesinlikle inanıyoruz” diyor. Odasının duvarında hâlâ Federal ve Başbakanların Ocak 2023'teki 112. yaş gününde kendisine gönderdikleri tebrik mektupları duruyor. Bir yıl hızla geçiyor.

Büyüdüğü yer burası: Erna Brosig'in ebeveynlerinin, şu anda Polonya olan Silezya'daki Groß Weigelsdorf'taki evi.

Büyüdüğü yer burası: Erna Brosig'in ebeveynlerinin, şu anda Polonya olan Silezya'daki Groß Weigelsdorf'taki evi.

© Kaynak: Repro: Simon Benne

Erna Brosig, Silezya'nın Groß Weigelsdorf şehrinde doğdu. Üç kardeşiyle birlikte anne ve babasına ait bir çocuk odasında büyüdü. Her hafta sebze satmak için at arabasıyla 12 kilometre uzaklıktaki Breslau'daki pazara gidiyorlardı.

“Rab benim çobanımdır”: Erna Brosig'in 1925 tarihli onay belgesi.

Oğlu şöyle diyor: “Her zaman sağlıklı bir yaşam sürdü ve nadiren hastalandı, bugüne kadar neredeyse hiç hap almadı.” Eski belgeleri karıştırıyor: Annesinin 1925'te onay için aldığı bir sertifika var. Aile kütüğü, kızlık soyadı Kunze olan Erna Brosig'in 1929'da genç yaşta evlendiğini gösteriyor. 94 yıl önce.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

84 yıl önce verilmiş: Erna Brosig'in 1939 tarihli ehliyeti.

© Kaynak: özel

1976'da ölen kocası Alexander, bir malikanede kıdemli müfettiş olarak görev yapıyordu. Erna Brosig ehliyetini 1939'da aldı; o zamanlar bu bir kadına verilen bir şey değildi. “Şehre, Wroclaw'a alışverişe gittim” diye hatırlıyor.

“Savaşta çok şey yaşadık”

Bir süredir kulakları ve gözleri iyi çalışmıyor. Ancak yaşlı kadın ara sıra bize geçmişinden biraz bahseder: “Çocukluğum güzel geçti, ailem bana hiç vurmadı” diyor. Ayrıca ileri yaşlarına kadar torunlarının durumunu da sordu. Ve çocuklarının ardından. Ve çocuklarının ardından. Çünkü torunlarından bazıları zaten büyükanne ve büyükbabadır. İki oğlundan büyük olanı çoktan ölmüştü; şimdi 90 yaşının üzerinde olacaktı.

Demokrasi Radarı

Almanya'da demokrasinin durumu nedir? Haberler ekibimiz bunu her Salı bu haber bülteninde araştırıyor.

Genç bir kadın olarak: Erna Brosig'in 1939 tarihli ehliyet fotoğrafında.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Lutz-Peter Brosig, “Annem savaş sırasında çok şey yaşadı” diyor. Silezya memleketini terk etmek zorunda kaldı; Bir süre o ve çocukları Berlin'de bir kız kardeşinin yanında kaldı. Orada bombalama baskınlarını yaşadı.

Daha sonra Saksonya'daki Pirna'ya taşındı. Orada tarım ürünleri işleten kocası komünist yöneticilerle anlaşamadığı için daha sonra Batı'ya kaçtılar. Erna Brosig'in biyografisi aynı zamanda Alman tarihinin bir yansımasıdır.

Muhtemelen Hannover'de yaşamış en yaşlı kişi: Döhren'deki Ansgarhaus'ta yaşayan Erna Brosig.

Muhtemelen Hannover'de yaşamış en yaşlı kişi: Döhren'deki Ansgarhaus'ta yaşayan Erna Brosig.

Ancak, ancak yaşlılığında gerçek anlamda öne çıktı. 100 yaşında olmasına rağmen hala Ricklingen'deki kendi dairesinde yaşayan ve tek başına alışverişe giden minyon yaşlı kadın, son yıllarda rekorlar üstüne rekor kırdı. Hatta iki yıl önce, 2014 yılında 111 yaşında ölen ve uzun süre Hannoverlilerin en yaşlısı olan Vahrenwald'lı Elsa Peck'i bile turlamıştı.

İkinci en eski Alman

Erna Brosig artık büyük ihtimalle Hannover'de yaşamış en yaşlı kişi. Almanya'nın tamamında ondan daha yaşlı tek bir kişi var: Baden-Württemberg'den Charlotte Kretschmann, 1909'da Erna Brosig'in memleketine çok da uzak olmayan Breslau'da doğdu ve şimdiden 114 yaşında. Erna Brosig şu anda Wikipedia'nın dünyanın en yaşlı insanları listesinde 30. sırada yer alıyor. Ancak listede doğal olarak çok fazla hareket var, neredeyse birkaç günde bir değişiyor ve Erna Brosig son zamanlarda ısrarla ilerlemeye devam ediyor.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

“Neredeyse her gün onları ziyaret ediyorum”: Lutz-Peter Brosig, annesi Erna ile birlikte.

“Neredeyse her gün onları ziyaret ediyorum”: Lutz-Peter Brosig, annesi Erna ile birlikte.

Yaşlı vatandaşlar, giderek büyüyen çok yaşlı insan grubundan biridir. 1975'te Hannover'de 100 yaş ve üzerinde yalnızca on iki kişi vardı. O zamandan beri sayı on kat arttı: 2002'de 62 kişi bu yaşa ulaştı. Ve 2023 yazında Hannover'deki 554.614 kişiden 131'i en az 100 yaşındaydı; 15'si Erkek, 116'si Kadın.

Tebrikler: Odanızın duvarında Federal ve Başbakan'ın mektupları asılı.

Uzun yaşamının dengesini sorarsanız Erna Brosig kısaca şöyle cevap veriyor: “Bazı şeyler güzeldi” diyor, “bazıları değildi.” Yaşlı vatandaş hayat dolu ve memnun bir kadın izlenimi veriyor. Oğlu, “Yüce Tanrı'nın onu kendisine götürmesini istiyor” diyor. “Ama 20 yıldır istediği şey bu.”

Bu metin ilk olarak “Hannoversche Allgemeine Zeitung”da yayımlandı.