Filipinler’deki Protestoları Marcos Kazandı

Bakec

Member
– Öfkeli genç seçmenler Salı günü Filipinler’de toplandı ve eski diktatörün oğlu ve adaşı Ferdinand Marcos Jr.’ı protesto etti ve bu hafta en bölücü olaylardan birinde ezici bir zafer kazandı. Ülkenin yakın tarihinde cumhurbaşkanlığı seçimleri.

Birden fazla seçim gözlemcisi, Pazartesi günkü oylamadan bu yana seçimle ilgili anormalliklerle ilgili binlerce rapor aldıklarını söyledi. Bir seçim gözlemcisi olan VoteReportPH, arızaların “bu seçim sürecini ciddi şekilde bozduğunu” söylerken, hatalı çalışan oylama makineleri en büyük endişelerden biriydi.

Salı günü, Bay Marcos’un yarıştaki en yakın rakibi ve ülkenin şu anki başkan yardımcısı Leni Robredo, ekibinin seçmen sahtekarlığı raporlarını araştırdığını söyledi. Ancak seçimden önceki tüm kamuoyu yoklamaları, Bay Marcos’un büyük bir farkla kazanacağını öngörmüştü ve Salı gününe kadar liderliği o kadar büyüktü ki, sahtekarlık ve arızalı makine raporlarının sonucu değiştirmesi pek mümkün değildi.

Çocukluk lakabı “Bongbong” ile tanınan Bay Marcos, bir ön sayıma göre 16:30’a kadar yaklaşık 31 milyon oy topladı. Bu, Bayan Robredo’nun sahip olduğu oy sayısının iki katından fazlaydı ve Bay Marcos’a otuz yılı aşkın bir süredir en büyük zafer marjını verdi. Bir seçim yetkilisi Salı günü yaptığı açıklamada, seçmen katılımının yüzde 80 civarında olduğunu söyledi.

Bay Marcos, kampanyası sırasında 110 milyon nüfuslu ve Güneydoğu Asya’daki en eski demokrasi olan Filipinler’de demokrasi konusunda hayal kırıklığına uğramış bir halka seslendi. Yine de birçok Filipinli için Marcos soyadı, aşırılık ve açgözlülük için bir atasözü ve babanın işlediği vahşetlerin acı bir hatırlatıcısı olmaya devam ediyor.

Seçim komisyoncularını korumak için Salı günü Manila’da çevik kuvvet polisi görevlendirildi. Bu haftaki oylama, modern Filipin tarihinin en bölücü cumhurbaşkanlığı seçimlerinden biriydi. Kredi… The New York Times için Jes Aznar

Marcos’un 92 yaşındaki annesi Imelda Marcos, açıklanamayan servetini saklamak için özel vakıflar kurduğu için 2018’de 11 yıla kadar hapis cezasına çarptırıldı, ancak serbest kaldı. Kefalet ödedi ve davası Yargıtay tarafından temyiz ediliyor. Eleştirmenler, Bay Marcos’un başkanlığı bu davayı ve aile aleyhindeki diğer bekleyen davaları rafa kaldırmak için kullanabileceğinden korkuyor.

Çoğunluğu genç onlarca seçmen Salı sabahı seçim sonuçlarını protesto etmek için seçim komisyonu binasının karşısındaki bir parkta toplandı ve Bay Marcos, “Hırsız, hırsız, hırsız!” diye slogan attı. ve “Imelda’yı hapse atın.” Gösterileri çevik kuvvet polisi izledi.

Eğitim gören bir doktor olan Paula Santos, memurların karşısına çıktı: “Şahsen ben korkuyorum” dedi. “27 yaşına giriyorum ve geleceğimiz için korkuyorum, özellikle de artık bir yetişkin olduğum için. Gençliğimde siyasetle uğraşmadım. Ama şimdi korkudan tüylerim diken diken oluyor.”

Seçime giden aylarda, Robredo’nun yüz binlerce genç destekçisi kapı kapı dolaşarak bir çevrimiçi dezenformasyon kampanyasıyla mücadele etmek için kampanya yürüttüler. şiddetli Marcos rejimini ülke tarihinde “altın çağ” olarak tasvir etti.

Bayan Santos, memurlara, 2016 yılında Bayan Robredo’ya karşı başkan yardımcılığı için yarıştığında genç Bay Marcos’u “YouTube’da gördüğüm güzel hazırlanmış gönderiler ve infografikler nedeniyle” desteklediğini söyledi. “Ama sonra başka hesaplar gördüm, araştırmamı yaptım” dedi. “Gerçeği bilmek artık sizin elinizde.”

“Tarihi yeniden yazmak için burada değiliz,” diye ekledi. “Bundan bir şeyler öğrenmek için buradayız.”

Daha sonra verdiği bir röportajda Santos, kendisinin ve 17 yaşındaki kız kardeşinin seçim gecesi ağladığını söyledi. İkisi de Bayan Robredo için kampanya yürütmüştü. “Yakın bir dövüş bekliyordum,” dedi. “Rakamlar arasında bu kadar büyük bir boşluk olmasını beklemiyordum. İnanması zordu.”

Katolik kilisesinin üyeleri Salı günü Manila’daki seçim komisyon binasının önünde dua ediyor. Kredi… The New York Times için Jes Aznar

Ülke çapında pek çok seçmen onun inanmadığını paylaştı.

Milyonlarca yurttaşının hazineden milyarlarca doları yağmalamak için Marcos ailesini devirmesinden 36 yıl sonra, başka bir Marcos’un başkan olma olasılığını düşündükleri için bazı Filipinliler arasında suçlama ve pişmanlık hakim oldu.

Son 11 hafta boyunca her Çarşamba günü seçim komisyonu binasının dışında temiz bir oy talep ederek geçiren Roma Katolik rahip Robert Reyes, Katolik Kilisesi’nin “kötülüğü kınamakta” başarısız olduğunu söyledi. Filipinler’de çok büyük bir etkiye sahip olan Katolik kilisesi, 1986 “Halk İktidarı” ayaklanması sırasında Marcos diktatörlüğünün devrilmesinde çok önemli bir rol oynadı.

“Umarım bu kiliseyi uyandırır,” dedi Peder Reyes. “Çünkü babasının çaldığını geri vermeyen bir diktatörün oğlunun ahlaki otoritesi nedir? Halkı babası tarafından yağmalanan bir ülkeyi yönetmeye ne yetkisi var?”

Ms. Robredo yarışı resmen kabul etmedi. Salı günü, destekçilerine “nihai sonuç ne olursa olsun” kabul etmelerini söyledi.

“Bunu bir kayıp olarak görmüyorum çünkü bu seçim sezonunda çok şey başardık” dedi ve geldiği Bicol Bölgesi’ndeki bir Katolik Ayini sırasında konuştu.

Geniş tabanlı hareketinin daha büyük bir rolü olduğunu ima etti ve “saymanın sonunda ölmeyeceğini” söyledi.

Oy sayımı hafta sonuna kadar devam edebilir. Salı öğleden sonra, Bay Marcos henüz bir zafer konuşması yapmamıştı. Ancak Bay Marcos’un sözcüsü Victor Rodriguez yaptığı açıklamada, “tartışılmaz liderliğinin” “Filipin halkının kararlı bir şekilde konuştuğu” anlamına geldiğini söyledi.

“Bongbong’a oy verenlere ve vermeyenlere, onun tüm Filipinliler için bir başkan olma vaadidir,” dedi Bay Rodriguez. “Dünyaya diyor ki: Beni atalarımla değil, eylemlerimle yargılayın.”

Salı günü Manila’da göstericiler çevik kuvvet polisleriyle karşı karşıya geldi. Kredi… The New York Times için Jes Aznar

Başkan Rodrigo Duterte’nin kızı ve Bay Marcos’un ikinci yardımcısı olan Sara Duterte, Salı gününe kadar 31,5 milyon oy alarak, Bayan Robredo’yu desteklemek üzere başkan yardımcısı olarak görev yapan Senatör Francis Pangilinan’ın üç katından fazla oy aldı.

Bay. Duterte, altı yıllık başkanlık döneminde demokratik kurumları geri almakla suçlanıyor. Muhalifler, Marcoses ve Dutertes arasındaki ittifakın Filipinler’de yeni bir otokrasi çağını başlatabileceği konusunda uyardılar.

Bay Marcos ve Bayan Duterte’nin 30 Haziran’da göreve başlamaları bekleniyor.

Salı günü seçim komisyonu binasının dışında protestolar devam ederken, göstericiler, “Bir daha asla” yazılı pankartlar taşıdılar. ” ve “Marcos ile savaş, Duterte’yi reddet.”

Protestoda serbest yazar olan 72 yaşındaki Maria Socorro Naguit, Marcos rejimi basına yönelik bir baskı sırasında çalıştığı dergiyi kapattığında 22 yaşında olduğunu söyledi. “Buradayım çünkü çok fazla, biliyor musun?” dedi Bayan Socorro Naguit. “Dürüst olmak gerekirse, Marcoses’in geri dönmesine göz yumamam.”

Pazartesi gecesi sonuçların açıklanmasını izleyen Bayan Socorro Naguit, ilk tepkisinin küfürler savurmak olduğunu söyledi. “Ve cumhuriyeti düşündüm. Aman tanrım,” dedi.

Manila’da ilk kez seçmen olan Mirus Ponon için Seçim Günü heyecanla kutlandı. 20 yaşındaki üniversite öğrencisi ve sivil haklar aktivisti, Bayan Robredo’ya oy vermek için beş saat boyunca sıraya girdi.

Bu coşku uzun sürmedi. Birkaç saat sonra ağlıyordu.

“Yapılandırılmış propaganda ve Marcoses mekanizması açısından bunun geldiğini görebilirdiniz,” dedi. “Ama ülkeyi seven biri olarak sizi bu kadar depresif yapan bir şey. Savaşmaya devam etmek istiyorsun ama ülke ve halkı seni yüzüstü bırakıyor.”

Camille Elemia ve Jason Gutierrez raporlamaya katkıda bulundu.