“Dilbilgisel” mi yoksa “dilbilgisel” mi?

Leila

Global Mod
Global Mod
“Gramatik olarak” mı yoksa “Gramer olarak” mı? Cinsiyet tweet tartışmayı tetikler

Hamburglu CDU siyasetçisi ve eyalet derneği başkanı Christoph Ploß Federal Meclis’te bir konuşma yapıyor.

© Kaynak: IMAGO/Politik Anlar

Hamburg CDU, tartışmalı bir cinsiyet popüler girişimi için imza topluyor. Devlet başkanı Twitter’da “dilbilgisi açısından yanlış olan cinsiyet dilini” kınadığında, eleştiri yağmuru yağdı. Çünkü “gramer olarak” demiyor mu?

Twitter paylaşımı aslında toplumsal cinsiyet eleştirisi üzerineydi ancak Hamburglu CDU eyalet başkanı attığı tweet ile bambaşka bir tartışma başlattı. “Dilbilgisi açısından yanlış olan cinsiyet dilinin okullarda, üniversitelerde ve yetkililerde yeri yoktur!”CDU siyasetçisi Christoph Ploß Cumartesi öğleden sonra Twitter’da bir yazı yazdı ve tartışmalı popüler girişim “Yönetim ve eğitimde cinsiyet dilini sona erdirin” için imza topladığını gösteren bir fotoğraf yayınladı.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Bazı Twitter kullanıcıları kısa bir süre sonra Ploß’u düzeltti ve “gramer açısından” yanlış olduğunu yazdı. A kullanıcı “Cümlenizde doğru olması gereken kelime gramer açısından doğru. Ve bize cinsiyetin Alman dilini tehlikeye attığını mı söylemek istiyorsunuz?” Bir başkası şöyle yazıyor: “Dile önem veren bir politikacı ‘dilbilgisi açısından’ derdi.” Ve bir başkası Poß’u diğer hatalara işaret ediyor:

Önerilen Haber Amaçlı İçerik

Bu noktada harici içerik bulacaksınız Twitter, Inc., makaleyi tamamlayan. Tek tıkla görüntüleyebilirsiniz.

Harici içeriği göster

Harici içeriğin bana gösterilmesine izin veriyorum. Bu, kişisel verilerin üçüncü taraf platformlara iletilmesini sağlar. Bununla ilgili daha fazla bilgi gizlilik bildirimleri.

Ploß, Twitter’da bir kullanıcıya “her iki formun da işe yaradığını” yanıtladı ve bir sözlükten bakılmasını tavsiye etti. Ploss doğru mu? Aslında Düden’e göre her iki yazım da bu bağlamda mümkün ve doğrudur.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Hamburg CDU, sözcüsü bu popüler girişimi kaydederken homofobik ifadeler nedeniyle eleştirilmesine rağmen, popüler “Yönetim ve eğitimde cinsiyet dilini durdurun” girişimini destekliyor. Geçen hafta “erkeklerin ve kadınların tipik olarak karşı cinse ilgi duyduğu gerçeğine” atıfta bulundu ve “Hepimiz gey, lezbiyen ve trans olacaksak, o zaman evrim sona erdi” dedi. “Hamburger Abendblatt” gazetesinin haberine göre, Hamburg CDU homofobik açıklamalardan uzaklaştı, ancak konu çok popüler olduğu için yine de popüler girişim için imza toplamak istiyor. AfD de dayanışma ilan etmişti.

Ploß’un destek tweet’i altındaki eleştiri, “dilbilgisi açısından doğru bir cümle” içeren bir yanıt da dahil olmak üzere, buna bağlı olarak harika:

Twitter’daki birçok yorumcu, cinsiyet konusunu pek umursamadıklarını söylüyor. “Cinsiyet takıntınız varsa” orada yazıyorveya ayrıca: Çok büyük sorunlar var ama “CDU cinsiyet konusunda endişelenmeyi tercih ediyor“. CDU’nun farklı bir görüşü olduğu açık. “Hamburger Abendblatt”, Hamburg eyalet yönetim kurulu üyeleri ile bölge ve yerel başkanlara yazılan bir mektuptan alıntı yapıyor. Diyor ki: “Son aylarda hiçbir konuda bundan daha olumlu çağrı ve e-posta almadık.” Yerel dernekler ayrıca “elbette istedikleri sıklıkta kopyalayabilecekleri” imza listeleri alacaklar.

Haberler/sn