Dakar Rallisi’ni Red Bull atletleri tepede tamamladı

Hasan

Member
Dünyanın en güçlü ve tehlikeli yarışı olarak kabul edilen, bu sene 44’üncü sefer motor tutkunlarını bir ortaya getiren Dakar Rallisi’nde bir daha Red Bull rüzgârı esti. Yaklaşık 4 bin 300 kilometre yol kat edilen 12 kuvvetli etabın akabinde Red Bull atletleri, üç kategoride şampiyonlukları elde etti. Araba kategorisinde Red Bull sportmeni Nasser Al-Attiyah, 2011, 2015 ve 2019’un akabinde mesleğindeki dördüncü Dakar Rallisi şampiyonluğunu elde etti. Nasser Al-Attiyah’ın akabinde ikinciliği efsane Red Bull atleti Sebastian Loeb aldı.

Dördüncü şampiyonluğunun akabinde Red Bull sportmeni Nasser Al-Attiyah, ‘‘Dakar Rallisi’ndeki yeni kurallardan epey mutluyuz. Üç tane kuvvetli ekip vardı. Hepimiz kazanabilirdik. Lakin biz kazandık ve hayli memnunuz. Kadro arkadaşımla birlikte epeyce âlâ bir iş çıkardık. Kendi coğrafyamda şampiyon olduğum için farklı bir memnunluk yaşıyorum. Bütün destekleyenlere epey teşekkür ediyorum’’ dedi.

Motosiklet kategorisinde de Red Bull atleti Sam Sunderland, 2017’deki birinci şampiyonluğunun akabinde ikinci defa Dakar Rallisi’nde şampiyonluğu kazandı. Kamyon kategorisinde ise Kamaz Master pilotları, Dakar Rallisi’ne damga vurdu. Kamaz Master pilotu Dmitry Sotnikov üst üste ikinci şampiyonluğunu alırken, ikinciliği Eduard Nikolaev, üçüncülüğü Anton Shibalov elde etti.

2017’nin akabinde ikinci kere şampiyonluk sevinci yaşayan Red Bull atleti Sam Sunderland, ‘‘Kazandığım için fazlaca memnunum. Son etap sahiden hayli şiddetli oldu. Bu şampiyonluğu kazanabilmek için fazlaca çalıştık. Etapları bitirebilmek için ağır efor sarf ettik. Grupla hayli gurur duyuyorum. Tüm grubuma fazlaca teşekkür ediyorum’’ diye konuştu.