“Daha önce hiç böyle bir şey yaşamadım”

Leila

Global Mod
Global Mod
Stralsund. Mecklenburg-Batı Pomeranya’daki Stralsund şehrinde çalkantılı sahneler: “Son neslin” altı iklim aktivisti Çarşamba öğleden sonra Heinrich-Heine-Ring’e oturur oturmaz, yoldan geçenler ve sürücüler tarafından yoldan çekildiler . Bu oyun, birkaç videoya da kaydedilen dramatik bir olay meydana gelene kadar birkaç dakika sürdü. Bir kamyon kornasını çaldı, sert fren yaptı ve ancak üç göstericiden kısa bir süre önce durdu.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Şoför iniyor, bir aktivisti kenara çekiyor, diğerine çarpmakla tehdit ediyor. Sonra tekrar biniyor ve sürmeye devam etmek istiyor – ilk aktivisti bir metreden fazla uzağa sürükledi, genç adam yarı yolda aracın altında gözden kayboldu.

Stralsund’dan aktivist: “Bunu daha önce hiç yaşamadım”

Yarım saat sonra, protestocu hala sokakta oturuyor – şimdi bantlanmış. Ostsee Zeitung’a (OZ) olayı nasıl algıladığını açıklıyor. “Bu kişinin araca birkaç kez çarpmasına çok şaşırdım, bunu daha önce hiç yaşamadım. Ama birden oldu. Buraya geldiğimde bunu kendim üstleneceğim” diye açıklıyor.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Olaydan sonra görünür bir yarası yoktu. Polis ekipleri tarafından yoldan kurtarıldıktan sonra kendi kendine yürüyebildi. “Çene ağrıyor, kol ağrıyor, diz biraz ağrıyor. Ama bu işin bir parçası.” Polis daha sonra kamyon sürücüsünün saldırısında hafif yaralanan iki kişiden bahsetti.

OZ muhabiri “son nesil” iklim aktivistiyle sohbet ediyor

Stralsund’da “son nesil” aktivistler gösteri yaptı. Gösteri sırasında, bir kamyon şoförü cesaretini kaybetti ve neredeyse göstericilerden birinin üzerinden geçiyordu.

© Kaynak: Philipp Schulz/Ostsee-Zeitung

Hedefleri için kendisinin de hapse girip girmeyeceği sorulduğunda genç adam tereddüt etmeden, “Evet, yakında Bavyera’ya gideceğim ve orada gözaltına alınacağım” dedi. Polis, Stralsund ve silah arkadaşlarının, Meclis Yasası uyarınca bir suç, zorlama ve karayolu trafiğine tehlikeli müdahaleye ilişkin ilk şüpheleri nedeniyle yaptığı eylemi soruşturuyor.

Bu makale ilk olarak “Ostsee Zeitung”da (OZ) yayınlandı.