Çin’in Covid’e Karşı Yenilenen Savaşı Böyle Görünüyor

Bakec

Member
Pandemi kısıtlamalarını yumuşattıktan bir aydan kısa bir süre sonra Çin, ülke genelinde yükselen yeni bir enfeksiyon dalgasını kontrol etme çabasıyla bazı “sıfır Kovid” politikalarını eski haline getirdi.

Covid-19 vakaları Ekim ayı sonundan bu yana neredeyse her gün arttı ve Çin kısa süre önce aylardır ilk koronavirüs kaynaklı ölümünü kaydetti. Buna karşılık, yetkililer işletmeleri kapattılar, şehir çapındaki karantinaları yeniden başlattılar ve sık sık test yapma gerekliliklerini eski haline getirdiler.

Çin, Covid-19 enfeksiyonlarını ortadan kaldırmak için hala aşırı çaba sarf eden tek büyük ülke olarak tek başına duruyor ve ekonomisinin ne zaman tamamen yeniden açılacağına dair soruları gündeme getiriyor.


Aşağıdaki fotoğraflar, sokağa çıkma kısıtlamaları nedeniyle bir kez daha kesintiye uğrayan bir ülkedeki sahneleri gösteriyor.


Kredi… İlişkili basın

Bariyerler, bu ayın başlarında Çin’in güneyindeki Guangdong Eyaletindeki Guangzhou’da bir güvenlik kontrol noktası oluşturdu. Aşağıda, Salı günü Pekin’de Covid-19 testi için sürüntü örneği alan bir sağlık devi çalışanı görülüyor.

Kredi… Jade Gao/Agence France-Presse — Getty Images

Kırmızı çitler, Shenzhen’deki Futian Bölgesi sınır kapısı yakınındaki halka açık rekreasyon alanlarına ve egzersiz makinelerine erişimi engelledi.

Kredi… The New York Times için Qilai Shen

Birçok teknoloji şirketine ev sahipliği yapan Shenzhen’in Nanshan Bölgesi’nde yeni açılan bir alışveriş merkezi.

Kredi… The New York Times için Qilai Shen

Shenzhen’deki Xiasha Köyü’ndeki yerel bir bara giriş bir kilitle engellendi.

Kredi… The New York Times için Qilai Shen

Salı günü Pekin’de bir kadın, trafiğin yoğun olduğu saatlerde Merkezi İş Bölgesi’ndeki neredeyse boş bir kavşağı geçmek için bekledi. Artık çoğu işçinin evden çalışması bekleniyor ve birçok ofis kapalı.

Kredi… Kevin Frayer/Getty Images

Bu ayın başlarında, koruyucu giysiler içindeki bir işçi, Pekin’deki Covid-19 kontrollerinin bir parçası olarak kapatılan dükkanları kapatan metal bariyerlerin yakınında nöbet tuttu.

Kredi… Andy Wong/İlişkili Basın

Pekin’de bir koronavirüs test sitesi.

Kredi… Andy Wong/İlişkili Basın

Sakinler, Pekin’deki bir tesiste rutin testler için sıraya giriyor.

Kredi… Kevin Frayer/Getty Images

İnsanlar bu ay Pekin’in merkezi iş bölgesindeki bir tünelde bulunan bir test sahasında Covid-19 testleri için sıraya girdi.

Kredi… Andy Wong/İlişkili Basın

Koruyucu maskeli güvenlik görevlileri, pazar günü mağazalar ve restoranların kapanmasının ardından Pekin’deki popüler bir alışveriş bölgesini izledi.

Kredi… Kevin Frayer/Getty Images

Pazar günü Pekin’de kapalı alanda yemek yemek için kapatılan bir restoranda personel yemek yemek için otururken pencerelerde buhar görülüyor.

Kredi… Kevin Frayer/Getty Images

Pazar günü Pekin’de maske takan ve eşyalarını taşıyan bir kadın, kepenkli barların olduğu bir sokakta yürüdü.

Kredi… Ng Han Guan/İlişkili Basın
 
Üst