BM Ajansı Başkanı Kredilerle İlgili Sorular Çıktıktan Sonra İstifa Etti

Bakec

Member
Birleşmiş Milletler genel sekreteri António Guterres, New York Times’ın ajansın ABD’de 61 milyon doları nasıl dağıttığını açıklayan bir makale yayınlamasından kısa bir süre sonra Cumartesi günü, bir BM kurumundaki üst düzey bir yetkiliden istifa etmesini istedi. üst düzey bir BM yetkilisine göre, tek bir İngiliz aileye kredi ve para yardımı.

Operasyonel projeler için az bilinen bir ajans olan Birleşmiş Milletler Proje Hizmetleri Ofisi, başka hiçbir BM kurumunun girmediği bölgelere girmeyi göze aldı: 2015’te bir yatırım bankası gibi çalışarak kâr için özel sektörle bir araya geldi. BM denetçilerine göre şimdi 22 milyon dolar kadar kötü borç kaybedebilir.

Birçok diplomat ve personele göre, skandal BM’yi sarstı ve utandırdı, bu sırada Ukrayna’daki savaş ve diğer krizler için bağışçı ülkelerden milyonlarca dolarlık yardım talep ediliyor. İşlemlerle ilgili dahili bir soruşturma Perşembe günü tamamlandı, ancak bulguları kamuya açıklanmadı.

BM ajansının yönetim kurulunda yer alan Birleşik Devletler, liderliğinin iddiaları ele alması ve sorumlu tutulması gerektiğini söyledi. ABD’nin BM’nin yönetim ve İslahat büyükelçisi Chris Lu, Pazar günkü bir dizi tweet’te, teşkilatın “iş modeli, yönetişim yapısı ve personelinin” kapsamlı bir şekilde gözden geçirilmesi çağrısında bulundu.

“Bir anda, UNOPS liderliğinin açık uyarı sinyallerini kaçırdığına, gerekli gözetimi sağlayamadığına ve fonlarla kabul edilemez riskler aldığına inanıyoruz” dedi. Lu, Office for Project Services’ın kısaltmasını kullanarak tweet attı.

Pazar günü Bay Guterres’ten yapılan resmi bir açıklama, kredileri şahsen onaylayan Norveç eski bakanı ve ajansın genel müdürü Grete Faremo’nun istifasını kabul ettiğini söyledi. Bayan Faremo, 2015 yılında New York’ta bir partide onunla tanıştıktan sonra İngiliz işadamı David Kendrick’e on milyonlarca dolar emanet etmişti. Bayan Faremo’nun ajansı ayrıca Bay Kendrick’in 22’si tarafından yönetilen bir gruba 3 milyon dolar bağışta bulundu. – yaşındaki kızı Daisy, dünya okyanuslarına yönelik tehditler hakkında farkındalık yaratmak için.

Bayan Faremo, Pazar sabahı erken saatlerde çalışanlarına gönderdiği ve The Times tarafından elde edilen bir mektupta, istifasının farklı bir açıklamasını sundu. Cuma günü istifasını sunduğunu çünkü “hikayenin tamamını bilmeden benim saatimde gerçekleştiğini” söyledi.

“Sorumluluğumu kabul ediyorum ve istifa etmeye karar verdim” dedi.

Bayan Faremo, BM’nin işlemleri soruşturması nedeniyle Aralık ayında idari izne çıkarılan yardımcısı Vitaly Vanshelboim’i suçluyor gibi görünüyordu. Soruşturmadan ve Bay Vanshelboim’den bahsettikten sonra, Bayan Faremo, “şok edici bir güven ihlalinin canını yaktığını ve örgütü derinden sarstığını” söyledi.

Ancak kayıtlara geçme yetkisi olmadığı için isminin açıklanmamasını isteyen üst düzey BM yetkilisi, Bayan Faremo’ya istifa etmesinin söylendiğini söyledi. Yetkili, Bay Guterres’in, bağış yapan ülkelerin örgüte olan güvenini yeniden tesis etmek amacıyla Times makalesi yayınlandıktan sonra hızlı hareket etmeye karar verdiğini söyledi.

BM’nin Lübnan büyükelçisi Amal Mudallali tweet attı: “İnanılmaz!! Bu BM yetkililerini kim işe alıyor? Neden gözetim yok!!”, Times makalesine bir bağlantı ile.

Aslında, hem Bayan Faremo hem de Bay Vanshelboim, BM’nin en üst düzey yetkilileri arasındaydı ve Bay Guterres tarafından atanmışlardı.

Bay Guterres yaptığı açıklamada, Bayan Faremo’nun organizasyona olan bağlılığı ve bağlılığı için minnettar olduğunu söyledi. Onun istifası Pazar gününden itibaren geçerli oldu. Açıklamada, Bay Guterres’in, yerine geçecek kişiyi ararken Jens Wandel adlı geçici bir direktör atadığı belirtildi.

BM Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, ajansın genel merkezinin bulunduğu Danimarka’dan eski bir BM eli olan Bay Wandel’in “BM Islahat üzerinde çalıştığına dair net bir sicile sahip olduğunu” söyledi. bulunan, en son reformlar konusunda Bay Guterres’in özel danışmanıydı.

Bay Wandel’in geçici rolünde anlamlı reformları başlatma yetkisine sahip olup olmayacağı belirsizliğini koruyor. Üst düzey bir BM yetkilisi, teşkilatın herhangi bir İslahat veya yeniden yapılandırılmasının ABD’nin de dahil olduğu bir grup üye ülkeden oluşan yönetim kurulunun takdirinde olacağını söyledi.

Bay Lu, Pazar günü, yönetim kurulunun ajansla kısa süre içinde gerçekleşecek tam bir brifing talep ettiğini söyledi.

BM’deki ABD misyonunun bir sözcüsü, bir kurul brifinginin 16 Mayıs’ta, Bayan Faremo’nun Pazar günü istifa etmesinden önce planlandığını ve kurulun bir sonraki duyuruya kadar buna hazırlandığını söyledi.

Pazar günü yaptığı ayrı bir açıklamada, BM teşkilatı BM’nin dahili soruşturma raporuna erişimi olmadığını ve hevesle onun bulgularını beklediğini söyledi. “Bayan Faremo’nun ayrılışının düzenli proje faaliyetlerini etkilemeyeceğinden emin olmak için süreklilik planlarını zaten uygulamak” olduğunu söyledi.