Basın Özgürlüğü Savaşçısı Savaşını Genişletiyor

Bakec

Member
Jodie Ginsberg, 2014’te Bahreynli insan hakları aktivisti Nabeel Rajab ofisine geldiğinde Londra’da küçük, derme çatma bir ifade özgürlüğü örgütüne liderlik ediyordu.

Arap Baharı sırasında demokrasi mitingleri düzenlediği ve Bahreyn monarşisinin saldırgan bulduğu tweetler attığı için kısa süre önce hapisten serbest bırakılmıştı. Hapiste kalan meslektaşları için insanların onlar için savaştığını bilmenin ne kadar önemli olduğunu Bayan Ginsberg’den etkiledi.

Bay Rajab, Bahreyn’e döndükten kısa bir süre sonra tekrar hapse atıldığında, Bayan Ginsberg, Bahreyn Büyükelçiliği önünde nöbet tuttu, durumunu belgelemek için ailesiyle düzenli olarak iletişim kurdu ve serbest bırakılması için hararetli bir şekilde kampanya yürüttü.

Bahreyn’in modern başkenti Manama’dan Bay Rajab, Twitter’da evden hükümet karşıtı muhalefetini ifade ettiği için son cezasının son yılını çekmekte olduğu “Davamın uluslararası alanda tanınmasının nedenlerinden biri Jodie’ydi” dedi.

Dünyanın en büyük basın gözlemci örgütlerinden biri olan Gazetecileri Koruma Komitesi geçtiğimiz günlerde, Nisan ayında Bayan Ginsberg’in yeni başkanı olacağını duyurdu.

Tecrübeli bir gazeteci ve ifade özgürlüğü savunucusu olan Bayan Ginsberg, gazetecilerin giderek daha fazla tehdit altında olduğu, dünya çapında rekor sayıda hapis cezasına çarptırıldığı ve Amerika Birleşik Devletleri’nde basın özgürlüğüne yönelik saldırıların arttığı bir dönemde görevi devralıyor.

Geçen yıl Eylül ayında Kabil’de bir protestoyu haber yaptıkları için Taliban üyeleri tarafından dövüldüklerini söyleyen iki Afgan gazeteci. Kredi. . . The New York Times için Jim Huylebroek

Bayan Ginsberg, bunun onu heyecanlandıran bir meydan okuma olduğunu söylüyor. Birçok açık sözlü sanatçının ve hapsedilen aktivistin uluslararası ilgi görmesine yardımcı olan bir iyimser, “özgür, bağımsız ve hoşgörülü toplumlara sahip olmak istiyorsak gazeteciliğin gerekli olduğuna inanıyor. ”

Bayan Ginsberg, Bay Rajab’ın davasına atıfta bulunarak, “İşiniz için zulme uğrama deneyimi son derece tecrit edici” dedi. “Dayanışma ifade eden insanlara sahip olduğunuzu hissetmiyorsanız daha da kötüleşir. ”

Londra’nın hemen kuzeyindeki bir banliyö kasabası olan Potters Bar’da orta sınıf bir ailede büyüyen Bayan Ginsberg, çocukken yanında bir kalem ve kağıt taşıdı ve büyükanne ve büyükbabası için düzenli olarak haber yayınları yaptı. BBC’den Kate Adie gibi yabancı muhabirler. Lisansüstü okuldan Reuters tarafından işe alınan Bayan Ginsberg, kısa süre sonra büyük bir ara verdi ve bir iş muhabiri olarak Johannesburg’a gitti. Daha sonra, Reuters’in büyük Londra bürosunu yönetti, 45 gazeteciden oluşan bir ekibi denetledi, 2008 bankacılık krizi hakkında yazdı ve Prens William ile Kate Middleton’ın kraliyet düğününü haber yaptı.

Eski patronu David Schlesinger, onu tutkulu ve korkusuz olarak tanımlasa da, Bayan Ginsberg, işi nedeniyle kişisel olarak hiçbir zaman tehdit altında hissetmediğini söyledi. Daha sonra, kar amacı gütmeyen küçük bir ifade özgürlüğü organizasyonu olan Index on Censorship’in başkanı olduktan sonra, görünüşe göre en olası yer olan Amerika Birleşik Devletleri’nde bile gazetecileri koruma konusunda tutkulu hale geldi.

Cambridge’deki evinden, “2018’de Amerika Birleşik Devletleri’nde bir basın özgürlüğü görevindeydim ve bu iki Beyaz Saray muhabirinin her gün nasıl ölüm tehditleri aldıklarını normal bir şeymiş gibi konuştuklarını açıkça hatırlıyorum” dedi. İngiltere. “Korkmuştum. ”

“Beni meslek olarak bir gazeteciden bir gazeteci avukatına dönüştürdü” dedi.

Bayan Ginsberg, son iki yılını dünya çapında bağımsız gazetecileri eğiten ve destekleyen büyük bir kar amacı gütmeyen Internews’in Avrupa kanadına liderlik ederek geçirdi. Mart 2020’de geldikten üç gün sonra şirket, garip yeni bir küresel virüs nedeniyle bir deneme karantinası ilan etti. Çalışanlar hala Londra’daki ofise dönmedi.

Halihazırda yetersiz bütçelerle çalışan bağımsız gazetecilerin pandemiyi hızla karşılaması gerektiğini anlayarak, dünya çapında gazetecilere ve haber kuruluşlarına yaklaşık 180 hibe sunan yeni bir fonun başlatılmasına yardımcı oldu.

2019’da Washington DC’de basın özgürlüğü aktivistleri tarafından Kaşıkçı için düzenlenen bir anma. Kredi. . . Sarah Silbiger/Reuters

44 yaşındaki evli ve iki çocuklu Bayan Ginsberg, “Sadece kendimiz ve dünyamız hakkında karar verecek bilgiye sahip olursak karar verebileceğimize kuvvetle inanıyorum” dedi.

Gazetecileri Koruma Komitesi 1981’de, Paraguaylı bir köşe yazarı ve ülkesinin askeri hükümetini eleştiren Alcibíades González Delvalle davası hakkında farkındalık yaratmak için yan tarafta çalışan iki Amerikalı gazeteci tarafından kuruldu. onun sütunları.

Kampanyalarından birkaç hafta sonra Bay González Delvalle serbest bırakıldı. Başka hiçbir örgütün ABD’den gelen basın özgürlüğünü izlemediğini fark eden iki gazeteci, Michael Massing ve Laurie Nadel, The New York Times, The New Yorker, The Washington gibi büyük kuruluşlardan önde gelen, ödüllü gazetecilerden oluşan bir kurulu bir araya getirdiler. Posta ve CBS. Kısa süre önce emekli olan ünlü CBS Haber sunucusu Walter Cronkite, grubun onursal başkanı olarak imza attı. Görevi, Birinci Değişikliğin sığınağı olmayan veya insan hakları avukatlarına kolay erişime sahip olmayan Amerika dışındaki gazetecileri korumaktı.

Halen yönetim kurulunda yer alan Bay Massing, “Biz bu korumalardan ve ayrıcalıklardan yararlandığımızı hissettik ve diğer ülkelerin almadığını hissettik” dedi. “Amerika’daki kendi nüfuzumuzu ve prestijimizi diğer ülkelerdeki gazetecilere yardım etmek için kullanırdık. ”

O zamandan beri, C. P. J., yıllık 10 milyon dolarlık bütçesi, 50’den fazla çalışanı ve müteahhidi ve Nijerya’nın başkenti Abuja’dan Guatemala Şehrine ve Yeni Delhi’ye uzanan küresel varlığıyla önde gelen basın özgürlüğü organizasyonlarından biri haline geldi.

2001 yılında, görev alanını tehdit altındaki gazeteciler hakkında farkındalık yaratmaktan, bazılarına doğrudan yardım etmeye, avukat tutmak, tıbbi yardım almak veya ülkelerinden kaçmak için acil durum fonları sunmaya kadar genişletti.

Geçen yıl örgüt, Taliban’ın iktidarı ele geçirmesinin ardından yaklaşık 60 gazeteci ve ailelerinin Afganistan’ı boşaltmasına yardım etti.

C. P. J. şu anda The New York Times ile çalışan ve geçen yıl iki Times gazetecisinin Zimbabve’ye girmesine yardım ettiği için ülkenin göçmenlik yasası kapsamında suçlanan Zimbabweli serbest gazeteci Jeffrey Moyo davasına yardım ediyor.

Jeffrey Moyo, bu ayın başlarında Zimbabwe’nin Bulawayo kentinde mahkeme salonundan pembe elbiseli eşi Purity ile ayrılıyor. Kredi. . . New York Times

Yine de örgütün başarıları, yalnızca otoriter hükümetlerin olduğu yerlerde değil, eski Başkan Donald J. Trump’ın basını defalarca karaladığı Amerika Birleşik Devletleri’nde gazetecilere yönelik saldırıların artmasıyla boğuldu. bir yıl önce görevden ayrılmasından bu yana devam etti.

C. P. J.’nin uzun süredir yönetici direktörü Joel Simon, geçen yılın sonundan itibaren geçerli olmak üzere istifa ettiğini açıkladığında, iyimserliğinin giderek azaldığını söyledi.

Bay Simon bir röportajda “Basın özgürlüğündeki düşüş daha fazla vakayı, daha fazla desteğe ihtiyacı olan gazetecileri ortaya çıkardı, bu yüzden bu insanlara cevap vermelisiniz” dedi. “Ama bunu sadece yaparsanız, bir nevi yerinde yüzersiniz. Sonuçta, durumun iyileşmesini istiyorsunuz. Peki, hem şu anda tehdit altında olan gazetecileri nasıl destekliyorsunuz hem de basın özgürlüğüne yönelik daha geniş zorlukları yapıcı bir şekilde nasıl ele alıyorsunuz?”

Bayan Ginsberg de aynı fikirde. İnsanların özgür ve bağımsız bir basına erişimi olması için gazetecilerin güvende olmasını istiyoruz” dedi. “Ve bu, yalnızca bireysel vakalar üzerinde çalışmakla kalmayıp, gazetecilik güvenliğini tehdit eden sistemik sorunlarla ilgilenmek anlamına geliyor. ”