Avustralya’nın Yeni Lideri, ‘Diğer Adam Değil’ Olarak Kazanma Tehlikesiyle Karşı Karşıya

Bakec

Member
SYDNEY, Avustralya — Görevdeki başbakan Scott Morrison, Avustralya’yı sağa itti ve kendisini “biraz buldozer” olarak nitelendirdi. İşçi Partisi’ne meydan okuyan Anthony Albanese, “devrim değil, yenilenme” arayışında olacağına söz veren mütevazı bir Bay Tamirci olarak koştu.

Sonunda, ılımlılık galip geldi. Bay Albanese, Cumartesi günkü seçimleri gaflara meyilli ve politikayı hafife alan ama daha düzgün bir siyaset biçimi vaat eden bir kampanyayla kazandı ve Avustralya’da yaklaşık on yıllık muhafazakar liderliğin ardından Bay Morrison’ı sert bir şekilde reddetti.

Bu, Başkan Biden’ın bir buçuk yıl önceki zaferinin güçlü yankılarını taşıyan bir kombinasyondu. Hem Bay Albanese hem de Bay Biden, politik yaşamcılar, hükümette onlarca yıllık deneyime ve pragmatik uzlaşma için itibara sahip işçi sınıfı savaşçılarıdır.

Ancak ikisi de nasıl kazandıkları sorunuyla karşı karşıyadır. Görevdeki birinden iğrenmek onları göreve getirdi. Yönetmek ve iktidarda kalmak, kararsız bir halktan coşku toplamayı gerektirir.


Melbourne’deki Monash Üniversitesi’nde siyaset profesörü olan Paul Strangio, “Bu, onun harekete geçiren bir lider olup olamayacağı meselesi” dedi. “İş başında öğrenip öğrenemeyeceği.”

Avustralya’nın daha geniş hoşnutsuzluk ruh halinin bir yansıması olarak, seçmenler İşçi Partisi’ne açık bir zafer bahşetmediler. Desteklerinin daha büyük bir kısmını siyasi statükoya karşı çıkan küçük partilere ve bağımsızlara, iklim değişikliği konusunda daha fazla eylem ve hükümette daha fazla hesap verebilirlik talep eden adaylar için tabandan bir coşku dalgasıyla ilettiler.

Başbakan Scott Morrison Cumartesi günü Sidney’de yenilgiyi kabul etti. Kredi… Loren Elliott/Reuters

Sidney’de, bağımsız bir kişi olan Allegra Spender’ın muhafazakar Liberal Parti’den ılımlı Dave Sharma’yı yenmesi bekleniyordu. Melbourne’de, geleceğin başbakanı olarak sık sık adı geçen şu anki sayman Josh Frydenberg’in bir başka bağımsız çocuk doktoru olan Monique Ryan’a kaybetmesi beklenirken, bağımsız ve eski bir gazeteci olan Zoe Daniel de kazandı. şehrin bayside banliyöleri.

Bayan Daniel, Cumartesi gecesi bir zafer partisinde, “Bu, topluluğun bir fark yaratabileceğini söylüyor” dedi.


“İklim, bütünlük, eşitlik” diye ekledi. “Artık gerçekten bir fark yaratma şansımız var.”

Bağımsızların kazandığı zaferlere ek olarak, soldaki Yeşiller’den sağdaki Birleşik Avustralya Partisi’ne kadar küçük partiler de kazanımlar elde etti ve analistlerin bu ülkeden giderek uzaklaşan bir ülkede “devrilme noktası” olarak nitelendirdiği şeyi gerçekleştirdi. büyük parti hakimiyeti

Avustralya Ulusal Üniversitesi’nde siyaset profesörü olan Jill Sheppard, “Seçmenler büyük partilere desteklerinin garanti edilemeyeceği mesajını gönderdi” dedi.

“Bu gerçekten büyük bir değişim” diye ekledi. “Ve bu, henüz kafamızın etrafında olmadığı bir şey.”

Avustralyalı seçmenler, şiddetli sel ve orman yangınlarının ardından iklim değişikliği konusunda daha fazla eylem çağrısında bulundu. Kredi… New York Times için Matthew Abbott

Parlamentodaki 23 yılı da dahil olmak üzere tüm kariyerini İşçi Partisi siyasetinde geçiren Bay Albanese için bu büyük değişim beklenmedik bir meydan okuma sunuyor.

Yaklaşımını, akılda kalıcı pek az yasa çıkaran ancak pandeminin ilk aylarını başarıyla yöneten bir hükümete liderlik eden Bay Morrison’ın hırçın tarzıyla çelişen Bay Albanese, “küçük bir hedef” kampanyası yürüttü.

En az ücreti artırma ve sağlık deva, bakım evleri ve çocuk deva için daha fazla destek sağlama sözü de dahil olmak üzere kademeli reformlar önerdi. Yine de çoğunlukla, liderliğin tonunu ve tarzını değiştirmeye odaklandı.

Cumartesi günü büyüdüğü Sidney mahallesinde oy kullandıktan sonra “Politikayı değiştirmek istiyorum” dedi. “İşleyiş şeklini değiştirmek istiyorum.”


Seçmenlere halihazırda satılmış büyük ve iyi tanımlanmış bir vizyon olmadan, bazı analistler Bay Albanese’nin gündeminde hızlı ilerleme kaydetmesinin daha zor olacağını söyledi.

Sidney Üniversitesi’nde siyaset profesörü olan Tim Soutphommasane, “Bu imkansız değil, ancak hükümetlerin ivmeye ihtiyacı var” dedi.

Seçmenlerin ele alınmasını istediği sorunlardan bazıları şaşırtıcı değil. Hayat pahalılığı artıyor. İşletmeler işgücü sıkıntısı ile mücadele ediyor ve vasıflı göçmen işçilerin olağan akışının ne zaman geri döneceğini merak ediyor. Pandemi, sağlık deva ve bakım evlerinde boşlukları ortaya çıkardı.

Melbourne’de bir Covid-19 koğuşu. Salgının ortaya çıkardığı sağlık devasındaki boşluklar, seçmenleri endişelendiriyordu. Kredi… The New York Times için Asanka Brendon Ratnayake

Daha büyük sorular -karanlık parayla çalkalanan bir siyasi sisteme nasıl ışık getirileceği veya daha az ırkçı, daha eşit bir toplumun nasıl inşa edileceği veya daha hırslı ve kavgacı bir Çin’e nasıl karşı konulacağı hakkında- hem İşçi Partisi hem de onun muhalifleri tarafından büyük ölçüde görmezden gelindi. kampanya.

Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden Profesör Sheppard, “Çok sıradan bir seçim kampanyası oldu ama bu, Hint-Pasifik’te hala küresel bir salgın, bir savaş ve değişen küresel güç dinamikleri olduğu gerçeğini inkar etmiyor” dedi.

59 yaşındaki Bay Albanese, fikir birliği oluşturma ve kabinesindeki meslektaşlarına daha fazla uzmanlığa sahip oldukları konularda başını sallama konusunda bir üne sahip. Kampanya sırasında, dışişleri bakanı olarak görev yapacak Penny Wong, İşçi Partisi’nin Çin etkisine karşı koymak amacıyla Güneydoğu Asya’ya yardım ve diplomatik bağları genişletme planlarını duyurdu.


Monash Üniversitesi’nden Profesör Strangio, “Deneyimli ve oldukça yetenekli bir ön koltuğu var, bu yüzden çok meslektaş bir şekilde yönetmesini bekliyorum” dedi.

“Genel görüş onun usta olduğu yönünde,” diye ekledi. “O istisnai değil. Ama belki de ihtiyacımız olan lider budur – ustaca, kademeli değişim, inatçı, her zaman odadaki en zeki adam olduğunu düşünmüyor. Belki de Avustralya’nın koşullarına uygun bir hükümet.”

En iyi zamanlarda, Avustralyalılar hükümetlerini ideoloji için bir savaş alanından çok bir hizmet sağlayıcı olarak görme eğilimindedir. Şimdi, pandeminin baskıları ve Ukrayna savaşının jeopolitik serpintileriyle, somut sonuçlar üreten politikalar görmek için daha da istekliler ve geleneksel parti siyasetinin işi yapabileceğine daha az ikna oluyorlar.

Cumartesi günü Sidney’deki Bondi Plajı’nda bir sandık kurulu. Pek çok seçmen desteğini siyasi statükoya karşı çıkan küçük partilere ve bağımsızlara verdi. Kredi… Steven Saphore/Agence France-Presse — Getty Images

Cumartesi günü Batı Sidney’de bir seçmen olan 74 yaşındaki Roslyn Lunsford, “Erkek egemen bu köhne partilerimiz var” dedi. “Aynı eski, aynı eski – içinden geçmek için bir süpürgeye ihtiyacımız var.”

Sanki daha cesur bir politika açıklamasına ihtiyaç olduğunu hissedebiliyormuş gibi, Bay Albanese Cumartesi gecesi kabul konuşmasını, Avustralya Yerlilerinden Avustralya’nın İlk Milletler halkı için resmi bir rol oluşturmaya yönelik bir çağrı olan Kalpten Uluru Bildirisi’ni destekleme sözüyle açtı. Anayasa. 2017’de yayınlandı ve muhafazakar koalisyon tarafından reddedildi.

Benzer şekilde, Bay Albanese, kadınlara fırsat eşitliğini ulusal bir öncelik haline getirme, Avustralya’nın emisyon azaltma vaatlerini geri çeken “iklim savaşlarını” sona erdirme ve ülkeyi yenilenebilir bir enerji süper gücü haline getirme sözü verdi.


Hükümette dürüstlük ve kamu harcamalarının denetimi konusunda artan endişeyi kabul eden Albanese, son seçimde Bay Morrison’ın yerine getirilmemiş bir sözünün ardından, federal bir yolsuzlukla mücadele komisyonu oluşturmak için yasaları hızla geçirme sözü verdi.

Yarın daha iyi bir gelecek inşa etme çalışmalarına başlıyoruz” dedi. “Tüm Avustralyalılar için daha iyi bir gelecek.”

Bay Albanese taraftarları, Cumartesi günü Sidney’deki anket güncellemelerine tepki gösteriyor. Kredi… Jaimi Joy/Reuters

Bunu yapmak için, iki yıllık Covid izolasyonundan temkinli bir şekilde çıkarken, korona virüs vakalarında artış ve artan enflasyonla birlikte şimdi daha parçalanmış ve daha talepkar bir ülkeyi kendisine inanmaya ve ona bağlı kalmaya ikna etmesi gerekiyor. ve artan devlet borcu kaygıyı körüklüyor.

Aynı zamanda, Çin’in bölgesel emelleri, Solomon Adaları’nda yeni bir güvenlik anlaşması ile daha tehditkar hale geldi. Ve 2020’nin şiddetli orman yangınları, yerini aşırı sellere bıraktı – dünyanın en büyük kömür ihracatçısı olmaya devam etse bile, ülkenin iklim değişikliğine karşı savunmasızlığının amansız bir hatırlatıcısı.

Zorluklar devasa. Daha muhafazakar bir Liberal Partiden gelen muhalefet şiddetli olmayı vaat ediyor. Ve birçok analist, Bay Albanese’nin seçimleri kazanan ve ülkeyi yeni bir yöne taşıyan önceki İşçi Partisi liderlerinin karizmasından yoksun olduğuna dikkat çekiyor.

Sydney Üniversitesi’nden tarihçi James Curran, “Bir İşçi Partisi liderinde hükümeti değiştirmek genellikle heyecan ve biraz da göz kamaştırma gerektirir” dedi. “Arnavutlar o tarihi elma arabasını üzdü.”

Victoria Kim, Sidney’den, Melbourne’den Natasha Frost ve Avustralya’dan Cessnock’tan Yan Zhuang’dan haberlere katkıda bulundu.
 
Üst