Asteroit örneği Dünya’nın üzerine bırakılacak

Leila

Global Mod
Global Mod
Washington. NASA yöneticisi Rich Burns, sondadan bir kapsül düşürmenin biraz dart oynamaya benzediğini ancak basketbol sahasında olduğunu söylüyor. NASA sondası “Osiris-Rex”in, 24 Eylül Pazar günü ABD’nin Utah eyaletinin çölü üzerindeki Bennu asteroitinden yaklaşık 102.000 kilometre yükseklikte örnek salması planlanıyor. Kapsül, saatler sonra ısı kalkanıyla korunarak dünya atmosferine girecek ve yaklaşık 13 dakika sonra paraşütler yardımıyla yaklaşık 58 x 14 kilometre büyüklüğünde bir alana inecek. Burns, “Bu, basketbol sahasına dart atıp diğer taraftaki hedefi vurmaya benziyor” diyor.


Devamını Okuyun


Devamını Okuyun


Her şey yolunda giderse, bu, NASA tarihinde Dünya’ya başarıyla getirilen bir asteroit örneği olacak ve muhtemelen şimdiye kadar alınan en büyük örnek olacak. NASA bilim insanı Nicola Fox’un dediği gibi “Güneş sistemi tarihinin bir parçası.”

Kendisi ve meslektaşları, çapı yaklaşık 81 santimetre ve ağırlığı yaklaşık 46 kilogram olan kapsülde yaklaşık 250 gram toz ve döküntü bulunduğunu tahmin ediyor. Görünüşünün yüksek kapaklı bir çeşit salata kasesini andırdığı sanılıyor. 2005 yılında Japon uzay aracı Hayabusa bir asteroitin üzerine indi. 2010 yılında böyle bir gök cisminden toplanan ilk toprak örneklerini Dünya’ya getirdi. Asteroitlere başka uçuşlar da oldu, ancak henüz başka hiçbir sonda Dünya’ya malzeme getirmedi.


Devamını Okuyun


Devamını Okuyun

Görev planlandığı gibi gitmedi


Ekim 2020’de “Osiris-Rex” (kısaltması: Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security-Regolith Explorer) tarafından numune toplanması, birkaç saat süren karmaşık ve muhteşem bir manevraydı: sonda Cape’ten fırlatılmıştı. 2016 yılında Canaveral uzay limanı geçici olarak Bennu’nun yörüngesindeki yerini bırakıp birkaç metre yakınına yaklaştı. Bir tür robotik kol kullanarak, yaklaşık beş saniye boyunca asteroitin yüzeyine dokundu, numune malzemesini karıştırmak için basınçlı nitrojeni dışarı attı ve bu daha sonra emildi.

Uluslararası mürettebat: ISS’ye dört yeni üye geldi


Pazar günü Uluslararası Uzay İstasyonuna dört yeni mürettebat geldi.

© Kaynak: Reuters


Daha önce iki kez uygulanan karmaşık işlem sırasında anında bir arıza meydana geldi: toplama kabının kapağı daha büyük taşlar tarafından hafifçe kaldırılarak numunenin bazı kısımlarının kaçmasına izin verildi. NASA bilim adamları hala toplama kabında yeterli malzeme bulunduğunu varsayıyorlar.

Asteroit Dünya’ya tehlikeli derecede yaklaşabilir


İnişten sonra örnek, incelenmek üzere NASA’nın Houston, Teksas’taki Johnson Uzay Merkezi’ne götürülecek. Adını eski bir Mısır tanrısından alan koyu siyah Bennu’nun çapı yaklaşık 550 metredir ve yaklaşık 150 yıl içinde Dünya’ya oldukça yaklaşabilir. Çarpma riski çok düşük olsa bile NASA, Bennu’yu şu anda bilinen en tehlikeli asteroitlerden biri olarak sayıyor ve bu nedenle onu detaylı olarak araştırmak istiyor.


Devamını Okuyun


Devamını Okuyun


Bilim adamları ayrıca, yaklaşık bir milyar dolara mal olan “Osiris-Rex” misyonunun, asteroitler onun kalıntıları olduğundan, güneş sisteminin 4,5 milyar yıldan daha uzun bir süre önceki oluşumuna dair bilgiler sağlayacağını umuyorlar. Bir sonraki NASA sondası “Psyche”in Ekim ayı başında bir asteroide doğru yola çıkması planlanıyor.
Hayat ve biz


Sağlık, esenlik ve tüm aile için rehber – her iki perşembe.


Yaklaşık altı metre uzunluğunda ve 2.100 kilogram ağırlığındaki “Osiris-Rex” sondasına şimdiden yeni görevler verildi. Düştükten sonra doğrudan bir sonraki asteroide, bu sefer Apophis’e uçmalı. Hesaplamalara göre çapı 370 metre civarında olan asteroit, 2029 yılında Dünya’nın yanından yaklaşık 32.000 kilometre uzaklıktan uçacak ve bu sayede ilk kez yakından incelenebilecek. “Osiris-Rex” ayrıca takip görevi için yeni bir isim alıyor: “Osiris-Apex”.

Haberler
 
Üst