ABD ordusu savaş uçağı bulmak için halktan yardım istedi

Leila

Global Mod
Global Mod
Uçak nerede?

Savaş uçağı kayıp: ABD ordusu arama için yardım istedi ve alay konusu oldu

ABD’de bir F-35 savaş uçağı ortadan kayboldu. Ordu, arama çalışmaları için halktan yardım istiyor. Bu çok fazla alay konusu olmasına neden olur.

© Kaynak: Harald Tittel/dpa

Makaleyi dinle • 1 dakika

ABD’li bir pilot, ABD’nin Güney Carolina eyaletindeki bir F-35 savaş uçağından kaçmak için fırlatma koltuğunu kullanıyor – o zamandan beri uçaktan hiçbir iz yok. Bu alay konusu olur.

Washington. ABD ordusu, F-35 savaş uçağının bulunması için halktan yardım istedi. Uçak, Pazar günü pilotun “arıza” nedeniyle fırlatma koltuğunu kullanarak kaçmasının ardından ortadan kaybolmuştu. Hastanede tedavi altına alındı. Ordu şimdi jeti ABD’nin Güney Carolina eyaletinin Charleston kenti yakınlarında arıyordu. Charleston Ortak Üssü Pazartesi günü, kuvvetlerin havada ve karada konuşlandırıldığını yazdı.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

ABD savunma şirketi Lockheed Martin’in ürettiği F-35 hayalet jeti, dünyanın en modern savaş uçaklarından biri olarak kabul ediliyor. Kayıp jet, daha kısa mesafeleri kapsayan dikey kalkış yapan bir F-35B uçağıdır. F-35 gibi gizli jetlerin özel bir geometrisi vardır. Yüzeyleri sinyali geri yansıtmayacak şekilde özel açılarla düzenlenmiştir. Geleneksel, yüksek frekanslı bir radar çok az yankı alır.

Çeşitli raporlara göre, şu anda kayıp olan savaş uçağının maliyeti şu anda 80 ila 100 milyon ABD doları (yaklaşık 75 ila 96 milyon euro) arasında. Arama ABD’de alay konusu oldu. “ABD ordusunun bir F-35’i eksik. Eğer bulursanız, bu onların jeti olabilir” diye manşet attı ABD’li yayın kuruluşu CNN. Güney Carolina’dan Cumhuriyetçi Kongre Üyesi Nancy Mace, X’e şunları yazdı: “F-35’in gizli olduğunu biliyorduk ama bu çok saçma.”

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Haberler