40 Kat Baklava

Felaket

New member
40 Kat Baklava Tanımı İçin Malzemeler

• 2 adet yumurta
  • 1 çay bardağı süt 150 ml
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 1 yemek kaşığı elma sirkesi
  • Bir fiske tuz
  • 3,5 su bardağı un 200ml
Açmak için

• 2 su bardağı nişasta
Arası için

• 300 gram iri çekilmiş ceviz
  • 1 çay bardağı şeker
  • 150 grm tereyağ
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
Şerbeti için

• 3 su bardağı şeker
  • 4 su bardağı su
  • 1 2 damla limon
40 Kat Baklava Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

Hayırlı bayramlar diliyorum herkese şeker tadında.

1. Baklavamıza evvela hamurumuzu yoğurarak başlıyoruz. Bütün sıvı gereçleri karıştırıp yavaş yavaş unu ekleyerek pürüzsüz bir hamur elde ediyoruz ve yarım saat dinlenmeye bırakıyoruz.
  2. Bu ortada cevizlerimizi iri biçimde robottan geçirip üzerine şekeri ilave ediyoruz düzgünce karıştırıyoruz ve şerbetinde hazırlıyoruz.
  3. Şerbeti kaynadıktan daha sonra kısık ateş te yaklaşık 15 ila 20 dkk kaynamaya bırakıyoruz.
  4. sonrasındasında limonu nu damlatıp altını kapatıyoruz.
  5. Ve hamurumuzu 40 bezeye bölüyoruz ceviz den daha küçük olmalı bezeler ve nişasta ile açıp ortalarına bol nişasta sürüp beş bezeyi üst üste diziyoruz.
  6. hemen sonrasında beş beş açıyoruz pişireceğimiz tepsi uzunluğuna nazaran 15 bezeden daha sonra ceviz serpiyoruz ve 10 kat daha açıp bir daha ceviz serpiyoruz.
  7. Her beş katta tereyağ karışımından kaşık ile gezdiriyoruz yani ceviz olmayan her kata ve kalan 15 bezeyi de açıp ortalarına tereyağ sürülecek.
  8. En son kesme sürecini yapıp kalan tereyağı baklanın üzerine güzelce gezdirip evvelde ısıtılmış 200 derecelik fırında yaklaşık 30 dkk pişiriyoruz.
  9. Baklava ile şerbet ılıkken şerbetini döküyoruz.
  10. 3- 4 saat bekledikten daha sonra servis edebilirsiniz afiyet şifa olsun.Not ben iki ölçü yaptım birebir hamurdan hem baklava hem kaymaklı mekik tatlısı yaptım şahane oldu ????.
40 Kat Baklava Tanımı Fotoğraflı Yapılışı