10 yıldır ağır bakım kapısında çocuğunu bekliyor: Beni hissedip keyifli oluyor

GuzzeL

Global Mod
Global Mod
Diyarbakır’da, 2012 yılında doğduktan 17 gün daha sonra teneffüs yetmezliği şikayetiyle hastaneye kaldırılan ve kas hastalığı teşhisi konulan Elif Işık Erdemes’in annesi Fatma Erdemes, 10 yıldır her gün ağır bakım kapısında bekliyor. Fedakar anne, yalnızca gözlerini hareket ettirebilen kızı ile bu türlü irtibat kuruyor.

Fatma (41) ve Mustafa (43) Erdemes çifti, 2002 yılında dünyaevine girdi. 6 çocukları olan çiftin 5’inci çocukları Elif Işık, 2012’de dünyaya geldi. Elif Işık, 17 günlükken teneffüs yetmezliği şikayetiyle hastaneye kaldırıldı. Yapılan tetkiklerinde kas hastalığı teşhisi koyulan Elif Parıltı, Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ne yatırıldı. 17 günlükken annesinin kucağından kopan Elif Işık, burada 2 yıl boyunca teneffüs aygıtına bağlı yaşadı akabinde 2014 yılında kurulan ve 12 hastaya tıpkı anda hizmet verebilen Dicle Üniversitesi Çocuk Palyatif Ağır Bakım Merkezi’ne nakledildi.

GÖZLERİYLE BAĞLANTI KURUYOR

Çocuğundan başka kalamayan Fatma Erdemes, kızı kendisinin orada olduğunu hissetsin diye 10 yıldır her gün ağır bakım kapısında bekliyor. Sabah erken saatlerde hastaneye gelen ve akşam geç saatlerde çıkan Erdemes, kızının uygunlaşmasını bekliyor. Fatma Erdemes, yalnızca gözlerini hareket ettirebilen Elif Işık ile irtibatı bu türlü kurarak, elini tutuyor ve kızını öpüyor. Her gün bu duruma şahit olan ağır bakım çalışanları da Fatma Erdemes’i ‘yılın annesi’ seçerek, çiçek ve armağanlar verdi.

“HER GÜN ANNE SEVGİSİNİ DE ALMASINI İSTİYORUM”

Fatma Erdemes, kızının anne sevgisini tatması için her gün gelip ilgilendiğini belirterek, şu sözleri kullandı:

“Beni hissetsin ve bilsin. Nasıl ki tedavisini her gün alıyorsa anne sevgisini de almasını istiyorum. 8 yıldır buradayım, 2 yıl da Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde kaldım. Hala de ilgilenmeye çalışıyorum. Elif Işık, benim için sağlıklı olan çocuklarımdan evvel geliyor. Onunla aramda inanılmaz bir bağ var. Elif Ziya’yı epey seviyorum, ihmal etmek istemiyorum zira benim için epey özel. Beni hissediyor, keyifli oluyor. Ben de memnun oluyorum. Ondan aldığım güç beni de keyifli ediyor. Anlatılmaz bir bağ var. Hem Elif Parıltı rahatlıyor, memnun oluyor birebir vakitte o keyifli olunca ben de oluyorum. Annelik görevimi yaptığımı hissediyorum. Bütün çalışanlara ve hocalarımıza teşekkür ederim. Buradaki çocukların aileleri de gelip ilgilenmeli. Çocuklarını ihmal etmesinler. Engelli deyip de bırakmasınlar çocuklarını, zira hissediyorlar. Bir öpücüklü dokunuşu ve bir sarılmayı çocuklar hissediyor. Çocuğu için uğraş gösteren annedir benim için. Kendini yıpratacak biçimde ilgilenen annedir benim için.”

“ÇOCUĞUMUZ ÜZERE BÜYÜTMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Ana Bilim Kolu Öğretim Üyesi ve Çocuk Palyatif Ağır Bakım Merkezi Sorumlu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fesih Aktar, Elif Ziya’nın birinci hastalarından olduğunu lisana getirerek, “Doğduktan daha sonra teneffüs yetmezliği şikayetiyle Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde yatışı yapılarak tedavi görüyor. Tetkikler alınıyor ve teşhis konulma müddeti uzun sürebiliyor. Doğuştan gelen bir kas hastalığının eşlik ettiğini fark ediyorlar. Biz hastayı buraya aldık. 2014 Eylül ayından itibaren Türkiye’de birinci kurulan Çocuk Palyatif Ağır Bakım Merkezi burada açıldı. Elif Parıltı, birinci hastalarımızdan. Uzun mühlet yatışlı olan tüm çocuklarımız üzere Elif Parıltı da bizim için hayli özellikli. Burada yalnızca tabipler değil, hemşireler ve hasta bakım ile paklık çalışanına kadar herkes özverili bir biçimde çalışıyor. Annelik ve babalık yapılan bir merkez. Elif Ziya’yı da 8 yıldır konuk ediyoruz. Çocuğumuz üzere büyütmeye çalışıyoruz. Hastalıkla ilgili hayli tetkik yaptık, aile taramaları da ileriki incelemelerimiz de kas hastalığıyla ilgili daha farklı bir şey var mı, yok mu; onu araştırıyoruz. Elif Parıltı, artık teneffüs aygıtına bağlı takip ediliyor. Boynundan açılan bir delikle hayatını devam ettiriyor” diye konuştu.